Ця стаття призначена для новачків, але, можливо, і досвідчені люди зможуть взяти щось корисне для себе. Використовуйте CTRL+F на Windows або CMD+F на Mac для швидкого пошуку терміна.

💡

Спеціально для Telegram каналу – t.me/cryptocodi. Якщо у вас виникло запитання чи хотіли б додати термін, пишіть у чат нашого каналу.

Аірдроп (англ. Airdrop) – безкоштовна розподіл деякого кількість токенів для аудиторії. Такі роздачі в основному проводять перед запуском проекту, але іноді бувають винятки, і давні користувачі платформ отримують дуже добрі призи за участь у житті проекту. Даний вид розподілу токенів дає проектам-початківцям хороший старт, дозволяючи привернути до себе увагу.

Отримані токени з аірдропа можна продати, як тільки їх залістять на біржу або обмінник. Бувають і аірдропи токенів, які вже торгуються на різних платформах.

Щоб отримати аірдроп, в основному необхідно виконати кілька завдань, у вигляді підписок та ретвітів. Але враховуйте, що не завжди ви отримаєте обіцяні X$ на виході в торг, ваші монети можуть оцінюватися зовсім по-різному. Аірдроп – це дуже корисний інструмент для новачків, які не мають великого банку, рідко, але бувають випадки роздачі великих сум.


Альткоін (англ. Altcoin) – загальна назва для всіх видів криптовалют, крім Bitcoin. Оскільки першою криптовалютою у світі став Bitcoin, всі наступні криптовалюти прийнято вважати його альтернативою, звідси й назва Альткоин. Тобто відомі публіці криптовалюти ETH (ефіріум), BNB (токен біржі Binance) та інші є альткоїни.


Токен (англ. Token)– узагальнена назва одиниці виміру для будь-якої криптовалюти.
Приклад: BNB – це альткоїн, тоді як частини BNB можна називати токенами. Тобто 2 токена BNB, 0.005 токена BNB, різниці немає.


ATH (All Time High) – найвища точка у графіку ціни криптовалюті. Тобто це максимум за весь час, який зміг пробити токен на біржах, де він торгується.


Blockchain – це ланцюжок блоків, кожен з яких має позначку часу, посиланням на попередній блок і зберігається на багатьох комп’ютерах по всьому світу. Якщо уявити простим виглядом, то це як блокнот, який є у багатьох людей, де пишуться будь-які події, від списку покупки в магазині до ціни актуальних криптовалют, але ці події завжди оновлюються.

Вся суть цього блокнота в тому, що її копія знаходиться у багатьох людей і при оновленні одного з них, всі інші оновлюються за ним і перевіряють всі попередні сторінки, що виключає можливість заміни будь-яких даних або подій. Адже якщо хтось спробує обдурити систему, переписавши щось або вирвавши аркуш, то система відразу звернеться до всіх інших блокнотів і виявить невідповідність у ланцюжку, після чого блокнот, в якому була невідповідність, буде вигнана з мережі.

Сама назва Blockchain вже передбачає поняття блоків (block) та ланцюжків (chain). Блоки – це дані про транзакції, контракти та угоди всередині самої системи. Одна з найголовніших особливостей блокчейну – це безмежність, туди можна записати нескінченну кількість транзакцій.


Бик (англ. Bull) – це людина, яка торгує криптовалютою і впевнена, що ціна токена, на якому він торгує, піде вгору, тобто зростатиме. Такі люди намагаються підвищити ціну криптоактивів усіляким чином, нехай це буде скуповування великого обсягу стакану або інфопривідом. Проте часто неформально вживається в більш широкому змісті, описуючи людину, яка оптимістично налаштована на певний токен чи тримає великий об’єм.


Бичий ринок або бичка (анлг. Bull market) – так як бики у нас, це трейдери, які штовхають ціну криптоактивів нагору, то бичачий ринок – це стан ринку, при якому ціни активно зростають і люди позитивно налаштовані до нього. Такий стан ринку може тривати від місяця до кількох років, неможливо ніяк передбачити, коли цикл зупиниться.


Ведмідь (англ. Bear) – протилежне бикам. Це тип трейдерів, які продають криптовалюту у великих кількостях на піку високого курсу, штовхаючи ціну вниз. Також вони намагаються поширити інформаційну хвилю про те, що ціни незабаром підуть униз і решта людей теж починає продавати. Але всі ведмеді, рано чи пізно, закупившись необхідною кількістю активів, стають биками.


Ведмежий ринок або ведмежка (анлл. Bear market) – стан ринку, за якого ціни криптовалют падають і багато трейдерів починають продавати свої активи, посилюючи цю тенденцію.


Циркулююча пропозиція (англ. Circulating Supply) – це кількість токенів, які вже випущені та/або перебувають в обігу на даний момент. Тобто це кількість монет, яка вільно переміщається ринком. Від циркулюючої пропозиції залежить капіталізація монети. Її можна отримати шляхом множення циркулюючої пропозиції на ціну монети.


Максимальна пропозиція (англ. Maximum supply) – це максимальна кількість монет, яка була закладена в ідею проекту, тобто буде випущена за весь час існування певної криптовалюти. При досягненні максимальної пропозиції випуск нових токенів зупиняється і на ринку залишається фіксована кількість токенів. Наприклад, у біткоїна максимальна пропозиція дорівнює 21 мільйонам токенів.


Ринкова капіталізація (англ. Market Cap) – вище вже було пояснення того, звідки береться ринкова капіталізація, а саме добутком загальної кількості випущених токенів на ринкову вартість однієї монети. Капіталізація криптовалют відіграє дуже важливу роль при аналізі ринку та вивчення проектів.


Дамп (англ. Dump ) – сильне падіння вартості криптовалюти шляхом продажу великої кількості монет на ринку. Переважно так називають штучне зниження цін великими трейдерами. Це робиться для створення паніки та зниження цін, щоб потім закупити за нижчою ціною та отримати більше монет. Відрізнити дамп від простого падіння можна просто проаналізувавши інформаційне поле. Якщо монета впала в ціні просто так, без будь-яких причин, це очевидний дамп.


Памп (англ. Pump ) – це вже протилежне дампу. Коли великі гравці починають скуповувати токени на ринку, штовхаючи ціну нагору. Тут також є вигода, адже вони задовго до цього можуть закупитися великою кількістю токенів, а після пампа продати їх, проливши ціну назад, що буде дампом.


DYOR (Do Your Own Research) – при дослівному перекладі, це означає “Зробити власне дослідження”. Це дуже важливе поняття, адже Telegram канали, ресурс cryptocodi.com, коли викладаємо теми та схеми для заробітку, завжди вказуємо на DYOR, щоб ви самі проаналізували ринок та проект перед тим, як розпочати роботу з вашими активами. Це найуніверсальніша порада на крипторинці. Відмінність успішних людей у ​​криптосфері в тому, що вони витрачають свій час на DYOR.


Фомо (англ. Fomo)– коли криптовалюта починає різко зростати, інвесторів охоплює жадібність. Це і є FOMO. Страх втраченого прибутку або, у нашому випадку, страх пропустити висхідний тренд. Fomo впливає на ринок дуже сильно і через такий стан, ціна на токен може непогано піднятися.


Фад (англ. Fud) – це страх, невизначеність та сумніви. Під цим терміном мається на увазі невпевненість у ситуації. Це стан, коли люди починають продавати на дні, проливаючи ціну ще нижче через інформаційні події у світі криптовалюти.


Форк (англ. Fork) – з перекладу означає відгалуження, що пояснюється використанням коду одного проекту для запуску іншого.

У криптовалюті вихідний код блокчейна відкритий і створити форк не складно. Це просто модифікація вже наявного коду, через який з’являється зовсім інша криптовалюта. Цим відгалуженням програмісти змінюють правила всередині мережі певної криптовалюти. Найбільша кількість форків має основна криптовалюта – Bitcoin.

Усього існує 2 види форка – хардфорк та софтфорк:

  • Хардфорк – це досить сильні та суттєві зміни коду та правил у мережі. Після хардфорка в основному з’являються нові криптовалюти, в яких вже зовсім інші параметри та концепція, а всі комп’ютери, які були підключені до старої версії коду, перестають працювати на новій.
  • Софтфорк – це проста, незначна зміна коду. Після софтфорку комп’ютери старої, підключені до старої мережі, працюють далі і з новою.

Хом’як (не Telegram тапалка) – це емоційні та довірливі новачки на ринку, які купують та продають у найневдаліші моменти. FOMO їх штовхає купувати на піку, а FUD зливати при першому обвалі.

Вони недосвідчені в торгівлі і не можуть ухвалювати своє власне рішення, через що й втрачають свої гроші. А щоб не стати хом’яком, згадуємо про DYOR та вчимося контролювати себе на ринку. Не треба піддавати паніці при просіданні біткоїну або купувати альткоїни, коли все полетіло дуже високо.


Hodl – це означає тривале утримання активів та віра у їх зростання. Чому Hodl, а чи не Hold? Все просто, у 2013 році один криптотрейдер опечатався і замість виразу “I am holding” написав “I am hodling”, через цю друкарську помилку всі соцмережі підхопили вираз і почали писати HODL, що означало утримання криптоактивів до зростання.


ICO/IDO/IEO/IFO тощо – це форми залучення інвестицій у проект. Все це разом називається Token Sale (токенсейл). На таких заходах проекти продають свої токени у фіксованій кількості за фіксованою ціною певному колу осіб. Це можуть бути як ранні інвестори, люди, які пройшли в список через вайтліст, так і звичайні користувачі, які тримали або стейкали певні монети і отримали аллокацію на покупку нового токена. Дослівно ICO перекладається як первинне розміщення монети (англ. Initial Coin Offering).

Інші вирази змінюють букву посередині лише через вид цього продажу і платформи. Ось про деяких із них:

  • IFO (Intial Farm Offering) – первинна фермерська пропозиція. В IFO користувачі надають ліквідність та отримують за цю певну кількість нових монет
  • IEO (Initial exchange offering) – первинна біржова пропозиція. Це аналог ICO, тільки проходить все на біржі, під контролем цього сервісу.
  • IDO (Initial DEX Offering) – спочатку децентралізована пропозиція. Аналог IEO тільки все відбувається на децентралізованому обміннику. Зокрема, необхідно мати токени цього обмінника, щоб отримати можливість купити нові токени. Як на цьому всьому заробляти ви дізнаєтесь в окремих статтях.

Лонг (англ. Long ) – це позиція у торгівлі, яку відкриває трейдер із припущенням, що на ринку буде зростання. Тобто трейдер купує токен, під час руху вгору продає і отримує прибуток. Часто трейдери грають із плечима. Їх називають ще кредитними плечима – це послуга біржі, яка схожа на позику. Тобто трейдер займає у біржі гроші, щоб здійснити угоду і з неї отримати більше прибутку, а після фіксації повертає позику назад.


Шорт (англ. Short) – це протилежне поняття лонга. Тут трейдери заробляють зниження товару. Тобто вони грають на зниженні, продаючи токен і закуповуючи його назад у такій кількості при падінні, а різниця і стає прибутком.

Наведу приклад на моркві. У вас є 1кг моркви, який зараз коштує 100 гривень. Ви продаєте їх, у вас на руках 100 грн і ви впевнені, що ціна моркви піде вниз. Після того, як вона опустилася, ви купуєте ті ж 1кг моркви за умовні 80 грн. Тепер у вас і 1кг моркви та 20 грн зайвих грошей. Трейдер прийде до брокера, займе у нього 500кг моркви, продасть його за 50.000 грн, потім закупить ті ж 500 кг по 80 грн за 40.000 грн, поверне брокеру і покладе 10.000 грн  собі в кишеню.


OTC (Over the counter) – так позначаються угоди поза біржею, які відбуваються безпосередньо між клієнтами. Здебільшого ця назва дається маркетам у телеграмі чи форумах. При OTC угодах також може бути гарант, що контролює безпеку угоди. В основному такі угоди проводяться в Telegram групах, де я покупець, продавець і гарант.


Рект (англ. Rekt ) – термін має багато версій, але особисто ми дотримуємося до ближчого криптовалюти опису, що означає крах, обвал. Так кажуть, коли проект виявився поганим і люди втратили гроші, або коли через обвал цін люди втратили свої гроші.


Скам (англг. SCAM) – мабуть, найпопулярніший термін у будь-яких сферах. Цей термін прийнято прикріплювати до шахраїв чи проектів, що закрилися без причин, не виконавши обіцянок. Саме слово Scam перекладається як “шахрайство”. Тобто це обман користувачів.


Щиткоін (англ. Shitcoin) – “погані” криптовалюти. Саме так їх і називають, порівнюючи з лайном. Це криптовалюти, які не мають довгострокової перспектив зростання, гідну команду, аудитів і дорожньої карти. В основному такі монети пропонують шахраї, щоби заробити на хом’яках, вони можуть вирости за короткий строк, проте це монета суто для маніпуляції і заходити в такі монети новачкам не рекомендується.


Смарт-контракти (англ. Smart-contracts) – це електронний протокол у певній мережі. Мета такого протоколу – забезпечення безпеки передачі інформації та виконання умов контракту обома сторонами. Головною особливістю смарт-контрактів є можливість безпечно обмінюватися активами безпосередньо, тому що в смарт-контрактах важливе виконання умов двох сторін і при їх порушенні стягуються штрафи.


Кити (англ. Whales) – це найпотужніші учасники ринку, у яких баланс містить величезну суму або іншими словами вони тримають великий відсоток від загальної циркуляції монети. Такі люди цілком можуть керувати ринком, за бажанням, використовуючи свої “мільйони”.


Спот (англ. Spot) – спотовий рахунок використовують для інвестицій, без ліквідацій, які можливі на ф’ючерсному рахунку. Це основний рахунок на біржах, звідки ви можете робити перекази. Відкриваючи спотову угоду ви фактично використовуєте пличе x1, тобто не берете ніяких позик у біржі і торуєте суто на суму, яка в вас наявна.


Рівень підтримки – психологічний рівень, чи рівень накопичення, при досягненні якого люди починають жадібно закуповуватися.

Приклад лінії підтримки: допустимо біткоїн має рівень підтримки на 30к. У разі падіння з 42к до 30к, його дуже жадібно відкуплятимуть від цього рівня.


Стакан – запити на купівлю або пропозиції на продаж. Наприклад, якщо у нас у стакані на продаж є 3000 BTC по 30к, це означає, що ціна навряд чи швидко проб’є 30к, швидше за все, буде відскок. Стакан також є рівнем підтримки.


Волатильність – від англійської volatility – мінливість. Висока волатильність означає, що за день ціна може дуже сильно стрибати вгору та вниз. Низька волатильність означає, що ціна відносно стабільна.


Алокація або Алока – максимальна сума, на яку ви можете купити певну криптовалюту.


Вайтліст – від англійської “whitelist” – білий список. Список людей, які отримали алокацію чи можливість взяти участь у якомусь сейлі.


KYC – від англійської “Know Your Customer” (KYC), що означає “знай свого клієнта”. Це вимоги ідентифікації клієнтів боротьби з відмиванням коштів. Зазвичай біржі та ICO вимагають надіслати паспорт та підтвердити адресу проживання.


PnL (Profit and Loss) – це певна величина, яка показує різницю між прибутком та збитками у трейдингу.


Vesting (укр. Вестинг)– план розподілу токенів після токенсейлу певного проекту.

Після кожного токенсейлу йде розподіл, це називається вестингом. Токени можуть видавати відразу ж, що позначається TGE 100% (або інший відсоток, залежно скільки від загальної алокації дають) або частинами, допустимо 20% через місяць, а потім по 10% щотижня.


Cliff (укр. Кліфф) – період блокування терміну вестингу. Простими словами, якщо пишеться, що Кліфф, припустимо, 2 місяці, а потім лінійний розлиток, це означає, що 2 місяці не буде ніякого Вестинга, тобто просто очікування, а потім починається розлиток.

Приклад:

  • Вестінг – 10% TGE, 2 місяці cliff, лінійний розлок протягом 5 місяців.
  • Зрозуміліше: 10% викупленої вами алокації ви отримаєте відразу після токенсейлу, далі 2 місяці нічого отримувати не будете, потім щомісяця отримуватимете 90%/5 = 18%

Нода (англ. Node) – це будь-який пристрій, підключений до Blockchain’у. Такі пристрої не зацікавлені у пошуку нових блоків у ланцюжку. Вони займаються перевіркою вже знайдених блоків та підтвердженням транзакцій. На таких пристроях зберігається база даних всього Blockchain’а.


Гем (англ. GEM) – так називають у народі проекти, в які дуже вірять. Тобто, коли криптоентузіасти вірять у те, що проект дасть гарний прибуток і має перспективне майбутнє, то такому проекту надають поняття ГЕМ.


Ресерч (англ. Research) – пошук інформації щодо проекту, аналіз та вивчення всіх подробиць.


Хеджування – спосіб страховки від непередбачених втрат на ринку. Це поняття досить широке і використовується не тільки на крипторинку, давайте ми поверхово пройдемося по ньому.

Хеджувати – це означає брати страховку у разі падіння монети, яку ми плануємо тримати певний термін, наприклад під Launchpool на ByBit.

Давайте уявимо ситуацію. У вас 1000 $ в BUSD, ви хочете купити якийсь токен A для участі в певній акції від проекту, але ви боїтеся, що ціна після цієї акції піде вниз і ви втратите, та ще й не маєте 100% гарантію на виграш в акції. Тоді ви берете 50% від 1000 $ і купуєте даний токен, а на решту 50% заходьте на шорт-позицію цього токену з пличем x1 і ізольованою маржою (якщо він торгується на фючах). Роблячи цю маніпуляцію ви зводьте до мінімуму ваші ризики, якщо ціна токена впаде після акції. Тоді ваші збитки покриються прибутком від шорт-позиції.


Флор (англ. Floor) – найнижча ціна предмета чи токена. Наприклад ви продаєте NFT по флору, це означає що продаєте його по найнижчій ціни, в розрахунку на те, що хтось швидко купить його у вас.


Амбасадор – це користувач, який допомагає проекту в розвитку, виконуючи певні завдання, підвищуючи популярність самого проекту. Проекти за ці дії зокрема платять амбасадорам своїми токенами.


Soft Cap – мінімальна кількість коштів, яка потрібна команді проекту для реалізації своїх цілей.


Hard Cap – максимальна кількість коштів, яка потрібна для припинення токенсейлу.


CEX (Centralized Exchange) – це централізована біржа криптовалют. Наприклад, Binance, ByBit, OKX і т.п


DEX (decentralized exchange) – це децентралізована обмін, де немає органу, що управляє. Усі процеси проходять безпосередньо через учасників (peer-to-peer). Це в основному “свапалки”, де вам потрібно підключати гаманець, наприклад, MetaMask.


Емісія – це кількість випущених в обіг токенів для публіки. Емісія може бути і необмеженою, тоді токени можуть випускатися залежно від умов у біломупапері.


Рагпул – миттєве виведення всієї ліквідності зі смарт-контракту монети. Один із видів скама.


Testnet – це тестова мережа проекту, де проходять перевірки та тести бета-версії свого продукту. Грубо кажучи, це чорнова версія робочого продукту. Зокрема, за участь у тестуванні на фазі тестнету, учасники одержують винагороди від проекту, коли він виходить.


* матеріал буде поповнюватись, відповідно до запитів *

Якщо у вас є якесь запитання чи вам не вистачає терміну, звертайтесь у наш Telegram чат – t.me/+7HQEraVgW0xmYjMy

Категорія:

Фундамент,