Вступ
Сьогодні я розповім що таке крипто-позика, для чого вона потрібна. Що таке LTV та як воно працює, а також поясню що таке APR і як розраховувати скільки ви будете платити за утримання позики.
1. Що таке крипто-позика ?
В широкому розумінні, крипто-позика – це коли користувачі беруть один токен, під заставу іншого. Наприклад, ви холдер 0.1 BTC, але вам потрібно тимчасово USDT. Ви даєте під заставу ваш BTC, отримуєте USDT, потім повертаєте USDT і вам повертають ваш BTC.
Проте, часто, другим використанням є – брати токени під заставу стеблів (USDT) і цим самим захищати себе від падіння токена, який ви запозичили.
Основні пункти, які варто розуміти, коли мова йде про крипто-позику:
- Позика ≠ кредит. Тобто, щоб взяти позику, ви даєте під заставу токени, іншими словами, щоб взяти позику на токен A, потрібно лишити під заставу токен B.
- Для чого позика? Можливо, дехто, почувши попереднє твердження, думає: “стоп, а для чого тоді мені позика?”. В широкому розумінні позика потрібна щоб брати один токен, під заставу іншого. Проте часто, другим використанням є брати токени під заставу стеблів (USDT/USDC) і цим самим захищати себе від падіння токена, який ви запозичили.
- “Пропускаю активністю, бо там треба тримати монету, не хочу втрачати на курсі”. Я не раз зустрічав подібне в чатах, в основному в новачків, так ось, позика повністю розв’язує цю проблему. Пам’ятаєте попереднє твердження? Ви повертаєте, наприклад, NOT і вам віддають USDT, але не по поточному курсу, а по курсу на момент, коли ви брали позику, тобто ви отримуєте ту ж саму суму USDT, що і віддали за N-ну к-сть NOT.
2. Різниця між позикою і хеджом
Хто ще не знайомий з хеджом, в мене вже є по цьому гайд, можете ознайомитись.
Якщо коротко – хедж, це дві позиції в протилежні сторони – тобто купляємо монету на споті і відкриваємо ізольований шорт з плечем x1. Таким чином, незалежно куди піде курс монети, ви вийдете в 0. Але, для хеджа потрібно x2 до суми, на яку заходите, наприклад, я хочу закинути в стейкінг монету на 1000$ дол., для цього мені потрібно буде 2000$: 1000 на покупку монети на споті і 1000 на шорт.
Позика ж дає можливість заходити x1.5-1.6 від суми. Наприклад, потрібно закинути токен на 1000$, для цього вам потрібно буде 1.5-1.6к$, а не 2000$. Тобто позика вигідніша, в плані об’єму, на який ви будете заходити.
3. Коли доцільно використовувати хедж ?
Якщо коротко – хеджування доцільно використовувати в ситуаціях, коли ви не можете взяти позику.
Такі ситуації часто виникають, якщо з’являється якась сильна подія, під яку всім треба токени і треба зараз. З останніх – прикладом буде Binance IDO, де потрібно BNB і за 1-2 години до початку на перших IDO взяти BNB в позику було неможливо. В таких випадках залишається або завчасно брати позику (за 1 день до початку, наприклад) або хеджування – так, вам доведеться тимчасово зафіксувати x2 лікву, від суму на яку хочете зайти, але – ви все рівно будете захищені від втрат на падінні курсу навіть без позики.
4. Що таке LTV ?
LTV – це слово ви часто будете бачити, коли працюватимете з позикою. Так як біржі роздають позику “довільним людям” (зазвичай вам потрібно пройти верифікацію і мати акаунт, проте ніяких документів чи довгого процесу немає, в вас є токен А, ви хочите отримати токен B – окей). Тому ввели LTV (loan to value) – тобто відношення вашої позики до застави, таким чином біржі себе захищають. Тобто, щоб взяти позику, як я вже писав вище – ви в якості застави віддаєте трохи більше, цим самим якщо ви не повернете позику – біржі, які вам її видали знаходяться в безпеці.
Зазвичай, коли берете позику, старайтесь тримати LTV 60-65%.
5. Що таке APR для крипто-позики ?
APR – це простими словами “відсоток по кредиту”, в контексті позики – це скільки ви будете платити за утримання. В основному є два типи позик – з фіксованим та гнучким відсотками. Частіше, ви будете зустрічати крипто-позики з гнучким відсотком, де відсоток може мінятись погодинно або щодня, залежить від біржі.
Як рахувати скільки ви будете платити ? В вас є APR, наприклад 20%, це означає що за рік ви заплатите приблизно 20%. Щоб вирахувати приблизний % в день – ділити 20% / 360 днів = 0.05%. Тобто, якщо ви візьмете позику на суму 3000$ (наприклад в BNB, еквівалентному 3000$) – ви будете платити 3000$ * 0.0005 (% переведений в число) = ~1.5$.
6. Де взяти крипто-позику ?
Позику можна брати на CEX (біржах) – таких як Binance, ByBit, OKX, Gate. Або на DEX – децентралізованих обмінниках. Більшість користувачів беруть позику на біржах, тому що там наявний інтерфейс, менша ймовірність помилитись.
В мене вже є відео – Як взяти позику на Binance та Гайд по позиці на Binance. Там я також детальніше розповів про LTV та показав як його можна коригувати з вже відкритою позицією по позиці.
7. Завершення
На цьому все, всім дякую за увагу. Сьогодні ви дізнались що таке крипто-позика, LTV та APR, для чого потрібне запозичення. Сподіваюсь, інформація була вам корисна, нижче ви можете знайти корисні посилання.
Матеріали з статті
- Що таке хеджування – https://cryptocodi.com/how-to-hedge/
- Binance Loans – https://www.binance.com/uk-UA/loan
- ByBit Loans – https://www.bybit.com/uk-UA/trade/spot/loan
- OKX Loans – https://www.okx.com/ua/loan
- Gate Loans – https://www.gate.io/uk/cryptoloan
Може бути корисне
Мої ресурси
- Telegram канал – https://t.me/cryptocodi
- Чат (питання сюди) – https://t.me/+Jh822of0NqkxYjYy
- Сайт – https://cryptocodi.com/